Hrvatska pobijedila Makedoniju i osigurala prvo mjesto

Objavljeno 21.01.2015 - Sport

Hrvatska je u četvrtome kolu skupine B Svjetskog prvenstva pobijedila Makedoniju s 29:26 (15:14), čime je osigurala da u drugu fazu natjecanja ide s prvog mjesta u skupini.

Prvo poluvrijeme odigrali smo prilično loše, ali u drugom smo vidjeli agresivnu i čvrstu Hrvatsku i došli smo do zaslužene pobjede, četvrte u četiri odigrane utakmice, a u drugih 30 minuta vidjeli smo i najbolje  izdanje Golužinih izabranika u Kataru.

Mirko Alilović
ostvario je 13 obrana (13/38), Ivan Čupić predvodio je Hrvatsku s devet golova, Domagoj Duvnjak je dodao pet, a Damir Bičanić i Marko Kopljar po četiri gola. Kod protivnika Kiro Lazarov zabio je sedam golova.

U prvom poluvremenu bilo je puno rezultatskih preokreta, Kauboji su odigrali prilično bezidejno, a najveću prednost imali su Makedonci, koji su 14. minuti vodili 5:9. Pozvao je tad izbornik Slavko Goluža minutu predaha i to je donijelo ploda, Hrvatska se u tri i pol minute uspjela potpuno vratiti, te izjednačiti na 9:9. U 25. minuti Makedonci ponovno odlaze na dva razlike (11:13), ali spasio nas je od daljnjeg potonuća Alilović, Karačić je pogodio za novo vodstvo (14:13), pa na poluvrijeme odlazimo s vodstvom 15:14.

Zanimljivo je da se u prvom dijelu najbolji hrvatski rukometaš Domagoj Duvnjak nije upisao u strijelce.

Utakmica je odlučena u razdoblju između 35. i 45. minute. Naime, kod rezultata 17:17 proradila je obrana Hrvatske, a i Alilović je skinuo nekoliko zicera, pa su Hrvati u 46. minuti imali pet golova prednosti nakon što je Manuel Štrlek pogodio za 22:17.

Došao je ipak i prvi makedonski gol nakon 10 minuta kreativne stanke, ali Duvnjak odmah uzvraća (23:18) i naznačuje da će se igrati gol na gol, što nam je bilo dovoljno za pobjedu.

Priprijetili su suparnici kad smo sedam minuta do kraja uspjeli s igračem više primiti tri gola (24:22), no igrali smo raznovrsno i s idejom, pa smo tri i pol minute prije zadnjeg zvuka sirene imali 27:23. Točno dvije minute prije kraja Luka Stepančić pogodio je za 28:24 i to je definitivno bio kraj.

Moram čestitati mojim igračima, jako dobra utakmica, posebno u drugom poluvremenu. U prvom poluvremenu smo ušli nervozno, imali smo ishitrenih reakcija, ali kad smo stisnuli malo obranu i kad je polukontra proradila bilo je to bolje. Nije bilo lako stići tri razlike, ali poslije kad smo to stigli imali smo utakmicu pod kontrolom. Nisu nas ničim iznenadili, no i nisu mogli odigrati bolje protiv nas jer je naša obrana jako dobro funkcionirala, rekao je izbornik Slavko Goluža.

Hrvatska zatvara natjecanje u skupini u petak, 23. siječnja utakmicom protiv Bosne i Hercegovine, a potom će u osmini finala dva dana kasnije najvjerojatnije igrati protiv Brazila.

HRVATSKA: Alilović, Ivić; Vori 1, Horvat, Duvnjak 5, Čupić 9 (2), Bičanić 4, Gojun 1, Štrlek 1, Kopljar 4, Musa 1, Brozović, Stepančić 1, Karačić 1, Ninčević, Slišković.
MAKEDONIJA: Angelov, Ristovski; Vugrinec, Kiril Lazarov 7 (3), Georgievski 3, Jonovski, Manaskov 3, Velko Markoski, Mirkulovski 3, Mojsoski, Stoilov 3, Mojsovski 2, Nikola Markoski 1, Filip Lazarov 1, Nedanovski 2, Pribak 1.
SEDMERCI: Hrvatska 2-2, Makedonija 3-3.
ISKLJUČENJA: Hrvatska 12 minuta, Makedonija 12 minuta
DVORANA: Duhail
GLEDATELJA: 1.000